ОСББ має право вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх, встановлених Законом України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» та статутом об’єднання, внесків і платежів, у тому числі відрахувань до резервного та ремонтного фондів, звертатися до суду в разі відмови співвласника відшкодувати заподіянні збитки, а також у повному обсязі сплачувати встановлені цим Законом та статутом об’єднання внески і платежі
Водночас енергопостачальник має право відключити електроенергію у разі:
-самовільного підключення до електричної мережі;
-розкрадання електричної енергії, навмисного пошкодження приладу обліку та інше;
-несплати за встановлення нового приладу обліку;
-невиконання припису Державної інспекції з енергетичного нагляду та інше.
Тобто право на відключення за несплату за електроенергію має ТІЛЬКИ постачальник електроенергії, ОСББ не має права перебирати на себе повноваження енергопостачальної організації. Тим більше, повинно бути доведено наявність безспірної заборгованості за спожиту електроенергію. Аналогічно обмеження питного водопостачання є компетенцією підприємств питного водопостачання, а теплопостачання – підприємств теплопостачання, а ніяк не ОСББ.
ВИХІД ІЗ СИТУАЦІЇ ДЛЯ ОСББ.
За таких умов, згідно зі ст. 17 Закону, для забезпечення виконання власниками приміщень своїх обов’язків, правління ОСББ за дорученням загальних зборів, відповідно до статуту має право:
— робити співвласникам попередження про порушення і вимагати дотримання обов’язків;
— вимагати від співвласників своєчасної та у повному обсязі сплати всіх встановлених внесків і платежів;
— звертатися до суду в разі відмови своєчасно та у повному обсязі сплачувати всі встановлені внески та платежі.
Таким чином, питання боргу має вирішуватися в судовому порядку.
Насамперед, ОСББ направляє боржнику Претензію з наданням строку для погашення боргу та пропозицією реструктуризації. Лише у випадку ігнорування звертається до суду.
Судовий шлях несприятливий для боржника. Після задоволення позову на відповідача також покладаються судові витрати. Тож, якщо немає впевненості у своїй правоті, краще не доводити справу до суду та укладати Договір про реструктуризацію боргу.